Wiadomości

Na skuterze próbował uciec przed kontrolą – odpowie w myśl nowych przepisów

Data publikacji 20.06.2017

37-letni zabrzanin kierujący motorowerem nie zatrzymał się do kontroli drogowej na ulicy Strzelców Bytomskich. Policjanci z IV komisariatu ruszyli w pościg. Mężczyzna został szybko zatrzymany. W myśl przepisów, które weszły w życie 1 czerwca, w związku z nie zatrzymaniem się do kontroli odpowie za przestępstwo, a nie jak za wykroczenie jak dotychczas w podobnej sytuacji. Grozi mu 5 lat więzienia.

Po godzinie 17.00 patrol policyjny z komisariatu w Mikulczycach postanowił skontrolować jadącego ul. Strzelców Bytomskich motorowerzystę. Umundurowani funkcjonariusze dali wyraźne znaki do zatrzymania się przejeżdżającemu mężczyźnie, lecz ten nie zamierzał ich posłuchać. Radiowóz, z włączonymi sygnałami dźwiękowymi oraz świetlnymi, ruszył w pościg. Kierujący motorowerem próbował zgubić pościg często zmieniając kierunek jazdy. Nic mu to jednak nie dało i został szybko zatrzymany przez mundurowych. Szybko wyszedł na jaw powód ucieczki motorowerzysty. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy, badanie wykazało ponad 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tej sytuacji 37-letni zabrzanin musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania, w tym również za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Tymczasem przypominamy zmiany dotyczące kierujących pojazdami, które weszły w życie wraz z początkiem miesiąca. Ustawa, która weszła w życie 1 czerwca wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Nowe przepisy

  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.

  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.

  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Zaostrzenie przepisów pomoże Policji na skuteczne ściganie sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Tylko w 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała.