Wiadomości

Bezpieczny rowerzysta – policyjne działania w Zabrzu w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”

Data publikacji 06.07.2017

W trosce o poprawę bezpieczeństwa coraz liczniejszej grupy cyklistów, zabrzańska drogówka prowadziła wczoraj działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Akcja promuje bezpieczne, zgodne z przepisami i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym. Mundurowi prowadzili rozmowy profilaktyczne z kierującymi i pieszymi oraz rozdawali im odblaski i ulotki zawierające porady dla rowerzystów i kierowców.

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” - to kierujący, dlatego jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub przeprowadzone postępowanie przed Sądem.

Policjanci zabrzańskiej drogówki skupili się wczoraj na użytkowaniach jednośladów. W ramach działań „Bezpieczny rowerzysta” przeprowadzili szereg kontroli drogowych. Celem mundurowych nie było jednak karanie kierujących nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego ale rozmowy z rowerzystami, w trakcie których informowali ich o obowiąujących przepisach w zaresie kierowania rowerem, prawidłowego poruszania się rowerem po drogach, prawidłowego przemieszczania się po mieście i korzystania z przejść dla pieszych. Wszyscy skontrolowani rowerzyści otrzymali od policjantów ulotki zawierające porady dla rowerzystów oraz dla kierowców. Część osób otrzymała również elementy odblaskowe.

Zabrzańscy mundurowi dbający o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta systematycznie prowadzą działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu, w tym rowerzystów. Przez cały rok prowadzone są profilaktyczne spotkania i pogadanki w przedszkolach i szkołach, na ulicach miasta realizowane są różnego rodzaju akcje i działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenia wiedzy pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami silnikowymi w zakresie przepisów ruchu drogowego. Policyjna działalność profilaktyczna wpisuje się w program opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo".