Wiadomości

Zarzuty dla pseudokibiców

Grzywny, stadionowe zakazy, ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – to kary jakie nałożył sąd na osoby, które zostały zatrzymane podczas sobotniego meczu pomiędzy drużynami Górnika Zabrze, a Śląska Wrocław. Zatrzymane osoby znieważyły i naruszyły nietykalność cielesną policjantów zabezpieczających imprezę masową, dokonały zniszczenia mienia lub wniosły na stadion materiały pirotechniczne, narkotyki i alkohol.

Sobotni mecz pomiędzy drużynami Górnika Zabrze, a Śląska Wrocław zgromadził na stadionie ponad 22 700 kibiców. Na potrzeby piłkarskiego spotkania, w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu, przygotowano kompleksowy plan zabezpieczenia sportowej imprezy. Nad prawidłowym przebiegiem tego piłkarskiego wydarzenia czuwali mundurowi z zabrzańskiej komendy, wspierani przez swoich kolegów z katowickiego oddziału prewencji. Nie wszystkim kibicom dane było jednak obejrzeć mecz. Osiem osób zostało zatrzymanych - część z nich w drodze na stadion, a pozostałe już na terenie piłkarskiego obiektu. Zatrzymani to osoby przyjezdne.

W drodze z dworca PKP na stadion przy ulicy Roosevelta czterej mężczyźni dopuścili się naruszenia nietykalności cielesnej policjantów biorących udział w zabezpieczeniu, a dwoje z nich znieważyło mundurowych. Mężczyźni w wieku 20, 27, 36 i 43 lat zostali zatrzymani. Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karom. Będą musieli zapłacić grzywny i pokryć koszta postępowania sądowego oraz wykonywać bezpłatne prace na cele społeczne.

W autobusie wiozącym kibiców na stadion, 29-letni wrocławianin wybił szybę i uszkodził drzwi pojazdu. Właściciel autobusu oszacował straty na ponad 6 tys. zł. Sprawca zniszczenia musi się teraz liczyć nie tylko z karą za zniszczenie mienia ale i obowiązkiem naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody.

Z kolei 17-letni mieszkaniec Wrocławia wpadł w ręce pracowników ochrony podczas próby wniesienia na stadion racy i petard. Posiadanie na stadionie podczas meczu materiałów pirotechnicznych to naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nastolatka czekają 4 miesiące wykonywania prac społeczno-użytecznych oraz 2-letni zakaz stadionowy.

Odpowiedzialności nie uniknie także 31-latka z Brzegu oraz 21-letni mieszkaniec Oleśnicy, którzy wnieśli na stadion alkohol. Osoby te zostały przekazane policjantom przez pracowników ochrony. Sąd ukarał zatrzymanych w trybie przyspieszonym karami ograniczenia wolności w postaci prac na cele społeczne oraz 2-letnimi zakazami wstępu na imprezy masowe. 21-latek odpowie dodatkowo za posiadanie marihuany oraz racy świetlnej, którą ukrył pod odzieżą. Oprócz pokrycia kosztów sądowych, mężczyzna będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 6 tys. zł.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.74 MB)

Powrót na górę strony