Wiadomości

Zatrzymali 60 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości

Data publikacji 12.04.2018

Zabrzańscy kryminalni, zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, tylko w I kwartale 2018 roku zatrzymali 54 osoby. Kolejnych 6 mężczyzn zostało zatrzymanych na początku kwietnia.

Zabrzańscy kryminalni, zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zawsze mają ręce pełne roboty. Policjanci na co dzień zajmują się poszukiwaniem osób, które weszły w konflikt z prawem i ukrywają się, aby uniknąć kary, którą sąd im wymierzył. Czasami jest to kara grzywny. Najczęściej jednak ukrywające się osoby, chcą uniknąć kary więzienia. Kiedy do zabrzańskiej komendy wpłynie list gończy lub nakaz odbycia kary, policjanci podejmują działania mające na celu ustalenie miejsca pobytu osoby poszukiwanej, zatrzymanie jej i doprowadzenie do zakładu karnego lub aresztu śledczego. Czasami poszukiwania zajmują kilkanaście miesięcy, a nawet lat. Czasami dzieje się tak, że już po dobie od wpłynięcia odpowiedniej dokumentacji, osoba poszukiwana jest zatrzymywana. A czasami dzieje się tak, że poszukiwany sam zgłaszasz się na Policję, gdy docierają do niego informacje, że policjanci go szukają. Tak było w przypadku 44-latka, który na policyjnych stronach internetowych zuważył swoje zdjęcie. Mężczyzna był poszukiwany za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Poszukiwany, który ukrywał się od dłuższego czasu, sam zgłosił się na Policję z prośbą o usunięcie jego zdjęcia z internetu.

Kolejny mężczyzna, który został zatrzymany w I kwartale 2018 roku, ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości w Niemczech. Za mężczyzna został wystawiony list gończy z powodu kradzieży, których się dopuścił na terenie Polski. 21-latek został zatrzymany w chwili, kiedy wrócił na kilka dni do kraju, aby odwiedzić swoją rodzinę.

Mężczyzna, który ukrywając się zerwał kontakty z rodziną, zatrzymany został w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce. 32-latek poszukiwany był do odbycia kary roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności również za kradzieże, a także za przestępstwa narkotykowe. Poszukiwany ukrywał się w wynajmowanym na inne nazwisko mieszkaniu i podjął pracę „na czarno”. Aby uniknąć kontaktu z Policją sprzedał nawet swój samochód i do pracy jeździł na rowerze. Wybierał mało uczęszczane boczne drogi i ulice.

Natomiast 60-latek, który poszukiwany był za kradzieże, został zatrzymany przez na lotnisku w Warszawie. Mężczyzna został wydalony z Wielkiej Brytanii z powodu popełnionych tam przestępstw na tle seksualnym. Kiedy wyszedł z brytyjskiego więzienia został wydalony do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który na terenie Wielkiej Brytanii posługiwał się również fałszywymi danymi osobowymi. Za kradzieże najbliższe 2 lata spędzi w więzieniu.

Mężczyzna, który poszukiwany był za znęcanie się nad rodziną, zatrzymany został w centrum miasta. Kiedy nieumundurowani policjanci prowadzili ustalenia do innej sprawy, podszedł do nich mężczyzna, który poprosił o drobne pieniądze na kanapkę. Jakież było zdziwienie 55-latka, kiedy operacyjni przedstawili mu się i poprosili o dokumenty w celu weryfikacji jego tożsamości, gdyż rozpoznali w nim osobę poszukiwaną. Mężczyzna najbliższy rok spędzi w więzieniu.