Uwaga na oszustów - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Uwaga na oszustów

Data publikacji 26.10.2018

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podszywając się pod członków rodziny lub pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni, oszuści dzwonili do mieszkańców Zabrza próbując ich okraść. Pamiętajmy, aby o każdym zdarzeniu informować mundurowych.

Do pierwszego zdarzenia doszło w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Do 65-latka zadzwonił „syn” informując, że miał wypadek samochodowy. W trakcie rozmowy powiadomił starszego mężczyznę, że potrzebuje 260 tys. zł. aby załatwić sprawę. Kiedy mężczyzna stwierdził, że nie posiada żadnej gotówki, oszust się rozłączył. Starszy pan niezwłocznie nawiązał kontakt z prawdziwym synem wypytując go, czy faktycznie miał wypadek. Gdy ten zaprzeczył, mężczyzna zrozumiał, że próbowano wyłudzić od niego pieniądze. O całej sprawie powiadomił zabrzańską policję.

Do kolejnego zdarzenia doszło w centrum miasta. Z 76-letnią kobietą nawiązało kontakt dwóch mężczyzn, którzy twierdzili, że jej córka miała wypadek samochodowy. Usiłowali przekonać kobietę, że potrzebne jest 100 tys. zł. aby załatwienia wszystkich formalności. Kobieta nie dała się jednak oszukać i zadzwoniła do swojej córki, która od razu powiadomiła policję.

Do kolejnej próby oszustwa doszło w Mikulczycach. Na telefon starszego małżeństwa zadzwoniła płacząca kobieta, która podawała się za ich córkę. Łkając informowała, że śmiertelnie potrąciła samochodem człowieka. Następnie przekazała telefon mężczyźnie, który za 240 tys. zł. miał załatwić sprawę. Kiedy małżeństwo poinformowało oszustów, że zadzwonią do córki z telefonu komórkowego, mężczyzna się rozłączył.

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed osobami, które podszywając się pod członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze. Niestety, bardzo często się zdarza, że ufając oszustowi pokrzywdzeni nie tylko tracą oszczędności swojego życia, ale chcąc pomóc najbliższym, zaciągają nawet kredyty.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz…

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presja czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.