Trwają działania "Trzeźwość" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Trwają działania "Trzeźwość"

Data publikacji 10.02.2020

Od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego prowadzą na zabrzańskich drogach działania pod kryptonimem "Trzeźwość". Akcja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy kierowcom pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pomimo wielokrotnych apeli Policji wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy decydują się usiąść za kierownicą "na podwójnym gazie"

Od godziny 5:00 w kilku wyznaczonych punktach w mieście policjanci zabrzańskiej drogówki prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości. Celem działań jest przede wszystkim ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy osobom, które kierują pojazdami na tzw. podwójnym gazie.

Jak ważne jest przeprowadzanie takich kontroli, pokazuje miniony weekend. Na drogach Zabrza ujawniono 2 kierujących pod wpływem alkoholu. W niedzielę drogówka zatrzymała 28-letniego mężczyznę, który kierował pojazdem bez uprawnień, będąc jednocześnie w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu miał ponad 1 promil alkoholu. Z kolei mundurowi z II komisariatu zatrzymali 48-letniego kierującego, który w wydychanym powietrzu miał ponad 0,5 promila.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.