Nietrzeźwa potąciła motorowerzystę - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Nietrzeźwa potąciła motorowerzystę

Data publikacji 10.09.2020

Od początku września zabrzańscy policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Jednym z nich jest 56-letnia mieszkanka Zabrza, która wczoraj mając prawie promil alkoholu w organizmie i kierując nissanem, potrąciła motorowerzystę. Poszkodowany z urazem głowy został przewieziony do szpitala. Czynności w sprawie trwają.

Wczoraj około godziny 18.35, 56-letnia kobieta, która kierowała nissanem, potrącił na skrzyżowaniu ulic Wolności i Dubiela motorowerzystę. Podczas policyjnych czynności okazało się, że jest pijana. Badanie wskazało, że miała prawie promil alkoholu w organizmie. Motorowerzysta z ogólnymi potłuczeniami ciała i urazem głowy został przewieziony do szpitala. Czynności w sprawie trwają.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Ponadto policjanci przypominają że zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać że osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę popełniają przestępstwo z art. 180a kk, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.