Wiadomości

Zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu

Data publikacji 05.11.2015

Dwóch nietrzeźwych kierujących zatrzymali wczoraj zabrzańscy policjanci. Obaj mieli po 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźni utracili już swoje prawo jazdy. Teraz grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i 5 tys. złotych kary.

Policjanci zabrzańskiej komendy zatrzymali wczoraj dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy „wpadł” podczas kontroli drogowej na ulicy Dąbrowskiego. 56-letni mieszkaniec Zabrza kierował motorowerem w stanie nietrzeźwości. Podczas badania trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał 0,8 promila alkoholu w organizmie.

Drugi kierujący, który wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu to 17-letni mieszkaniec naszego miasta. Młody mężczyzna pod wpływem alkoholu nie tylko kierował fordem, ale też przewoził 4 osoby, które również były nietrzeźwe. Mężczyzna został zatrzymany i poddany badaniu trzeźwości w zabrzańskiej komendzie. Badanie wskazało, że miał w organizmie również 0,8 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwym kierującym grozi kara 2 lat więzienia, a także minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyźni również obligatoryjnie będą musieli zapłacić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.złotych.

Przypominamy również, że trwa kampania społeczna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dotycząca prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Kampania "Alkohol i kluczyki? Wykluczone!" skierowana jest nie tylko do najbliższych kierujących, ale również do wszytskich osób, które mogą powstrzymać kierującego przed jazda pod wpływem alkoholu.

Powstrzymując pijanego kierowcę, możesz uratować nie tylko jego samego ale również innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej - ustrzegasz go przed surowymi sankcjami. 18 maja br. zostały bowiem zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu i za spowodowanie wypadku pod jego wpływem. Już po pierwszych 4,5 miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że nowe przepisy odnoszą wymierny skutek. W okresie od 18 maja br. Do 30 września br. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących spadła o ponad 30 proc., a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o ponad 35 procent.