Tragiczny finał poszukiwań - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań

Data publikacji 01.06.2017

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 57-latka, który we wtorek nie wypłynął ze stawu w Makoszowach. Płetwonurkowie wczoraj wyłowili ciało poszukiwanego mężczyzny. Zabrzańscy policjanci apelują o zachowanie bezpieczeństwa w trakcie korzystania ze zbiorników wodnych.

Po 24 godzinach zakończyły się poszukiwania mężczyzny, który we wtorkowe popołudnie nie wypłynął ze stawu w Zabrzu – Makoszowach. Z policyjnych ustaleń wynika, że około godziny 16.00 nad staw przyszła czteroosobowa rodzina. 57-latek postanowił przepłynąć staw wraz z 6-letnią córką. Będąc w połowie, mężczyzna zniknął nagle pod wodą. 14-letni brat dziewczynki oraz 17-letni świadek zdarzenia popłynęli po 6-latkę, bezpiecznie wyciągając ją ze zbiornika. Świadek ponownie wrócił do wody, aby odszukać mężczyznę. Niestety pomimo podjętej próby nie udało się dotrzeć do niego. Dziewczynce nic się nie stało i przebywa pod opieką rodziny. Na miejsce przybyli zabrzańscy policjanci oraz strażacy. Funkcjonariusze straży pożarnej prowadzili na łodziach działania ratownicze. Staw przeszukiwali również płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Bytomiu. Działania poszukiwawcze były prowadzone aż do środowego popołudnia, kiedy to płetwonurkowie natrafili na ciało mężczyzny. Na miejscu pracował grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem zabrzańskiej prokuratury. Ciało zmarłego zostało przekazane rodzinie, która rozpoznała denata.

Zabrzańscy policjanci apelują do osób wypoczywających nad wodą o zachowanie szczególnej ostrożności. Wysokie temperatury sprawiają, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
 • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
 • Pamiętajmy, że podczas naszego odpoczynku - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej
 • Zabrzańscy policjanci i strażacy podczas akcji poszukiwawczej