Wiadomości

Apelujemy do kierujących o ostrożność – 15 kolizji na zabrzańskich drogach

Data publikacji 07.12.2018

Od wczorajszego poranka na zabrzańskich drogach doszło aż do 15 kolizji. Zaczęło się kilkadziesiąt minut po 6.00, kiedy to mieszkańcy zaczęli wyjeżdżać do pracy. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza, że zbliżają się zimowe miesiące, gdzie mróz i oblodzenia nawierzchni będą zdarzały się coraz częściej. Przypominamy również jak zachować się w przypadku uczestnictwa w kolizji.

Od wczorajszego rana policjanci zabrzańskiej drogówki realizowali czynności w sprawach licznych kolizji drogowych do jakich doszło na zabrzańskich drogach. Wczorajszy mroźny poranek, oblodzenie jezdni oraz słoneczny początek dnia zaskoczyły i jednocześnie osłabiły czujność kierujących. Zaczęło się po godzinie 6.00, kiedy to ruch na zabrzańskich drogach wzmógł się. Wielu kierujących nie dostosowało prędkości do panujących warunków na drodze, bądź zlekceważyło niebezpieczne warunki co skutkowało rozbitym samochodem. W efekcie doszło aż do 15 kolizji drogowych. Policjanci realizowali czynności na terenie całego miasta. Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Przypominamy również jak należy zachować się w przypadku, gdy jesteśmy uczestnikami kolizji. Kolizja to zdarzenie, które może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. W razie stłuczki nie zawsze jednak trzeba wzywać policję. Zawsze konieczne jest natomiast usunięcie pojazdu z jezdni lub zasygnalizowanie jego postoju. Jeżeli uczestnicy nie mają wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, a w jego wyniku nikt nie ucierpiał, można ograniczyć się do spisania oświadczenia sprawcy. Będzie ono podstawą do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Wezwanie policji
Uczestnicy kolizji pojazdów, w której nikt nie doznał obrażeń, nie muszą wzywać mundurowych. Podstawową kwestią jest prawidłowa ocena sytuacji. Gdy tylko jednak zaistnieje przypuszczenie, że w trakcie kolizji doszło do popełnienia przestępstwa, należy natychmiast wezwać policję. Może to być np. podejrzenie, że uczestnik znajduje się pod wpływem alkoholu. Co oczywiste, policja jest niezbędna także wtedy, gdy ktoś zginął lub odniósł obrażenia. Funkcjonariuszy warto wezwać także, gdy kierowcy nie potrafią samodzielnie ustalić okoliczności i w konsekwencji nie są wstanie wskazać sprawcy. Policjanci rozstrzygną wtedy spór. W przypadku, gdy któryś z uczestników nie zgodzi się z ich werdyktem, sprawę kieruje się do sądu.

Oznakowanie miejsca
Kierowcy muszą w prawidłowy sposób zabezpieczyć i oznakować miejsce zdarzenia. Po stłuczce należy niezwłoczne usunąć pojazdy z jezdni. Uwaga! Nie wolno tego robić, gdy miał miejsce wypadek i są osoby ranne! Jeżeli przemieszczenie pojazdu nie jest możliwe, kierowca musi odpowiednio oznakować miejsce: włączyć światła awaryjne i ustawić na jezdni trójkąt ostrzegawczy. (Trójkąt nie może stać w dowolnym miejscu: na autostradzie lub drodze ekspresowej w odległości 100 m za pojazdem; poza obszarem zabudowanym – w odległości 30-50 m; na obszarze zabudowanym trzeba umieścić trójkąt odblaskowy za pojazdem w odległości metra).

Oświadczenie sprawcy
Dopiero po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystępuje się do ustalenia przebiegu kolizji oraz osoby za nią odpowiedzialnej. Jeśli ocena jest jednoznaczna i uczestnicy stłuczki zgadzają się co do sprawcy, można poprzestać na spisaniu oświadczenia. Powinno ono zawierać dane osobowe kierowców biorących udział w zdarzeniu, numer prawa jazdy sprawcy oraz wymienione w nim kategorie i dane z polisy. Ważny jest dokładny opis zdarzenia. Należy podać, gdzie i w jakim czasie miało ono miejsce. Sprawca powinien przytoczyć, w jaki sposób doszło do kolizji (np.: wykonując manewr skrętu w lewo z ulicy X w ulicę Y, nie ustąpiłem pierwszeństwa pojazdowi marki...). Oświadczenie powinno obejmować także szczegółowy opis uszkodzeń, jakich doznały pojazdy uczestniczące w kolizji. Sprawca musi w piśmie dobrowolnie przyznać się do winy.

Zgodnie z taryfikatorem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o którym mowa w art. 86 §1 Kodeksu wykroczeń, może zostać nałożony mandat karny w kwocie przypisanej za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia (np. wymuszenie pierwszeństwa na drodze) powiększonej o 200 zł. Nie może być to jednak więcej niż 500 zł.