Wiadomości

Zabrzańscy policjanci ruchu drogowego odwiedzili uczniów szkoły podstawowej nr 14

Data publikacji 15.09.2020

Rok szkolny 2020/2021 właśnie się rozpoczął. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zabrzańskiej komendy odwiedzili uczniów szkoły podstawowej nr 14. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli dzieciom o najważniejszych zasadach dotyczących poruszania się po drogach.

Dotychczas stałym elementem rozpoczęcia nowego roku szkolnego było zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. W uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną podejmowane działania profilaktyczne dostosowywane są do aktualnych wytycznych sanitarnych.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.