Wiadomości

Ciasna Europa dla przestępców

Data publikacji 22.08.2008

Europa staje się ciasna dla przestępców. Przekonał sie o tym 32-letni zabrzanin zatrzymany przez Policję na terytorium Hiszpanii. Wymieniony był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Aktualnie trwa procedura zmierzająca do ekstradycji zatrzymanego do naszego kraju.

Czy można się skutecznie ukryć przed wymiarem sprawiedliwości? Europa stała się ciasna dla przestępców. Przekonał się o tym 32-letni zabrzanin – mieszkaniec dzielnicy Rokitnica, który poszukiwany był jednocześnie przez kilka Sądów i Prokuratur naszego kraju. Wymieniony opuścił nasz kraj licząc, że pobyt na półwyspie iberyjskim pozwoli mu uchronić się przez następstwami licznych oszustw jakich dopuścił się m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Kłodzku oraz Zabrzu. Miastem, które okazało się ostatnim miejscem wolności stała się Barcelona. Obecnie trwa procedura zmierzająca do ekstradycji zatrzymanego do naszego kraju. Aktualnie z terenu Zabrza europejskim nakazem aresztowania poszukiwanych jest 9 osób. Od początku bieżącego roku na podstawie europejskiego nakazu aresztowania zatrzymano 3 osoby.
Europejski nakaz aresztowania (ENA), uproszczona forma ekstradycju istniejąca w Unii Europejskiej, umożliwiająca aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa albo już skazanej za nie, i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem lub przekazana do wykonania wcześniej orzeczonej kary.
Europejski nakaz aresztowania został ustanowiony decyzją ramową Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi, która weszła w życie 1 lipca 2002 roku.
O wydaniu osoby decyduje sąd kraju, na którego terytorium osoba przebywa. W odróżnieniu od ekstradycji, w przypadku europejskiego nakazu aresztowania rezygnuje się z zasady podwójnej karalności, co oznacza, iż nie trzeba badać, czy kraj, który ma wydać również penalizuje czyn, za popełnienie którego pewien kraj stara się o przejęcie osoby. Wystarczy, że czyn jest karany w kraju, który wydał nakaz aresztowania.

Powrót na górę strony