Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 07.02.2012

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Warto w tym dniu zastanowić się jak my sami zabezpieczamy się przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Zabrzańscy policjanci wychodząc na przeciw potrzebom podwyższania świadomości o zagrożeniach, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, na bieżąco prowadzą szkolenia pedagogów oraz prelekcje wśród młodzieży. W tym celu przydatny jest opracowany przez zabrzańską policję poradnik pt. "Cyberprzestępca ! Kto to jest?".

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Warto w tym dniu zastanowić się  jak my sami zabezpieczamy się przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Zabrzańscy policjanci wychodząc na przeciw potrzebom podwyższania świadomości o zagrożeniach, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, na bieżąco prowadzą szkolenia pedagogów oraz prelekcje wśród młodzieży. W tym celu przydatny jest opracowany przez zabrzańską policję poradnik pt. "Cyberprzestępca ! Kto to jest?". Poniżej prezentujemy część informacji, które zawarte w opracowanym poradniku trafiły już do szkół i służą jak materiał dydaktyczny.


1. Chroń swój PESEL. Nigdy nie udostępniaj swojego numeru PESEL nikomu o ile nie zajdzie taka konieczność. Jeśli musisz to uczynić zawsze pytaj w jakim celu odbiorcy jest potrzebna taka informacja. Nigdy nie podawaj tej informacji osobie która prosi Cię o to przez telefon, ponieważ nie masz możliwości zweryfikowania kim naprawdę jest dzwoniący. Nigdy nie przekazuj numeru PESEL w poczcie elektronicznej. Powyższe dotyczy również numeru dowodu osobistego.
2. Pozbywaj się niepotrzebnych dokumentów w sposób uniemożliwiający ich odczytanie. Dokumenty takie jak wyciągi z kont bankowych, wnioski kredytowe, zaświadczenia o zarobkach, dowody zapłaty kartą kredytową i tym podobne, a także ich kopie całkowite lub częściowe są źródłem informacji które mogą zostać wykorzystane przez przestępców, a wielu z Was pewnie zdziwiło by się wiedząc jakie informacje na temat danej osoby można znaleźć w jej koszu na śmieci. Przemyśl swoje potrzeby w tym zakresie – może warto zainwestować w niszczarkę do papieru?
3. Zmieniaj kody PIN oraz hasła. Nie używaj do tworzenia kodów PIN oraz haseł dat urodzin swoich czy bliskich tobie osób jak również ich kombinacji. Nie używaj też imion członków swojej rodziny czy bliskich znajomych. Nigdy nie zapisuj kodu PIN na karcie – uwaga to może i banalna i z pozoru mogąca się wydawać na taką która z góry poddaje pod wątpliwość inteligencję posiadacza karty jednak uzasadniona – autor nie jednokrotnie w swojej praktyce zawodowej spotykał ludzi którzy utracili karty i znaczne sumy pieniędzy ponieważ kody PIN zapisali właśnie na kartach.
4. Dokładnie sprawdzaj wyciągi z konta i kart kredytowych. Gdy znajdziesz coś niepokojącego, jakąkolwiek nieprawidłowość natychmiast poinformuj o tym stosowne służby bankowe.
5. Zgłaszaj natychmiast kradzież lub zagubienie istotnych dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, karty kredytowe czy bankomatowe. Takie zdarzenia należy zgłaszać na Policji oraz w odpowiedniej dokumentowi firmie (w wypadku kart kredytowych bankomatowych – w banku). Zachowanie takie nie zabezpieczy cię w 100% od razu przed wszystkimi możliwymi nieprzyjemnościami związanymi z ewentualnym przestępstwem jednak pozwoli skutecznie obronić się przed długofalowymi konsekwencjami.
6. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości natychmiast zgłoś się na Policję i przedstaw wszystkie znane ci okoliczności związane z tą sprawą.
7. Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nie podawaj nikomu loginów i haseł do komputerów, programów i tym podobnych. One jednoznacznie Cię identyfikują – jeśli ktoś w sposób przestępczy wykorzysta hasło które mu podałeś, możesz mieć znaczne nieprzyjemności. Gdy opuszczasz stanowisko pracy na dłużej pamiętaj aby się wylogować. Nie zapamiętuj też haseł w przeglądarkach internetowych. Nie zapisuj ich też w łatwo dostępnych miejscach.
8. Poddawaj pod wątpliwość wszystkie informacje z prośbami o udostępnienie jakichkolwiek danych dopóki nie będziesz pewien co do źródła takiej prośby oraz celowości i konieczności podania tych danych.
 

 

 

Powrót na górę strony